AFD58-20-39SX
Mfr.Part #
AFD58-20-39SX
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
Bulk
Contact Type :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Nickel
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Plating :
Current Rating :
7.5A
Orientation :
X
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD58-20-39SX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD