AFD58-20-39SW
Mfr.Part #
AFD58-20-39SW
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Current Rating :
7.5A
Orientation :
W
Housing Color :
Silver
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Flanges, Panel
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
39
Contact Size :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Environment Resistant
Number of Contacts :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage - Rated :
2.3kV
Datasheets
AFD58-20-39SW
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD