AFD58-20-39SN
Mfr.Part #
AFD58-20-39SN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Flange
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Body Material :
Aluminium
Nickel
Datasheets
AFD58-20-39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock