AFD58-20-39PY
Mfr.Part #
AFD58-20-39PY
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Orientation :
Y
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Flanges, Panel
Reach Compliance Code :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AFD58-20-39PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock