AFD58-20-39PY-6233
Mfr.Part #
AFD58-20-39PY-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
39
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Gold
Contact Type :
Crimp
Orientation :
Y
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
39
Contact Size :
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
2.3kV
Mount :
Flanges, Panel
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-39PY-6233 Overview
AFD58-20-39PY-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-39PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-39PY-6233 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT