AFD58-20-39PY-6141
Mfr.Part #
AFD58-20-39PY-6141
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Shell Finish :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Receptacle
Type :
For Male Pins
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Orientation :
Y
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
39
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-39PY-6141 Overview
AFD58-20-39PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-39PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-39PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT