AFD58-20-39PY-6140
Mfr.Part #
AFD58-20-39PY-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Nickel
Plating :
Nickel
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Y
Number of Contacts :
39
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Voltage - Rated :
2.3kV
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-39PY-6140 Overview
AFD58-20-39PY-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-39PY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-39PY-6140 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT