AFD58-20-39PY-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-20-39PY-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Orientation :
Y
Termination :
Crimp
Plating :
Nickel
Number of Positions :
39
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
39
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-39PY-6139 Overview
AFD58-20-39PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-39PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-39PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT