AFD58-20-16PY
Mfr.Part #
AFD58-20-16PY
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
13A
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Y
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
16
Voltage - Rated :
2.3kV
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD58-20-16PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock