AFD58-20-16PY-6233
Mfr.Part #
AFD58-20-16PY-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Plating :
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Plastic
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Y
Bulk
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
16
Published :
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
2.3kV
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-20-16PY-6233 Overview
AFD58-20-16PY-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-20-16PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-20-16PY-6233 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT