AFD58-20-16PX
Mfr.Part #
AFD58-20-16PX
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating :
7.5A
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Number of Positions :
16
Contact Plating :
Crimp
Contact Size :
16
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Unshielded
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AFD58-20-16PX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD