AFD58-20-16PW
Mfr.Part #
AFD58-20-16PW
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Bayonet Lock
Published :
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
MIL-DTL-26482
Number of Contacts :
16
Orientation :
W
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Bulk
Plating :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Panel Mount
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Crimp
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Current Rating :
7.5A
Datasheets
AFD58-20-16PW
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD