AFD58-16-26PY
Mfr.Part #
AFD58-16-26PY
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated :
2.3kV
Total Number of Contacts :
26
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Y
Datasheets
AFD58-16-26PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock