AFD58-16-23SW
Mfr.Part #
AFD58-16-23SW
Description
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Orientation :
W
Current Rating :
13A
Number of Positions :
23
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
AFD58-16-23SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 23 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock