AFD58-14-19PY
Mfr.Part #
AFD58-14-19PY
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Y
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
AFD58-14-19PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock