AFD58-14-19PW
Mfr.Part #
AFD58-14-19PW
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
W
Bulk
Color :
Silver
Termination :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
AFD58-14-19PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock