AFD58-14-18PY-LC
Mfr.Part #
AFD58-14-18PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Y
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
18
Number of Contacts :
18
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Contact Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
AFD58-14-18PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-18PY-LC Overview
AFD58-14-18PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-18PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-18PY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT