AFD58-14-18PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-14-18PY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
18
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Shell Finish :
Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
18
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~200°C
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Datasheets
AFD58-14-18PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock