AFD58-14-18PX
Mfr.Part #
AFD58-14-18PX
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Color :
Silver
Orientation :
X
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD58-14-18PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock