AFD58-14-18PN
Mfr.Part #
AFD58-14-18PN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Panel Mount
Termination :
Plastic
Color :
Flange
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AFD58-14-18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock