AFD58-14-15PX
Mfr.Part #
AFD58-14-15PX
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
Flange
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Total Number of Contacts :
15
Termination :
Bulk
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Number of Positions :
15
Flanges, Panel
HTS Code :
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
X
Insert Material :
Plastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AFD58-14-15PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock