AFD58-14-12PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-14-12PW
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
12
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
W
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD58-14-12PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock