AFD58-14-12PN-LC
Mfr.Part #
AFD58-14-12PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Flange
Datasheets
AFD58-14-12PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 12 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-14-12PN-LC Overview
AFD58-14-12PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-14-12PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-14-12PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT