AFD58-14-12PN
Mfr.Part #
AFD58-14-12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Finish - Mating :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
N (Normal)
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AFD58-14-12PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock