AFD58-12-10PY-6141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-12-10PY-6141
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
Plating :
Nickel
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
10
Contact Size :
20
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
10
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-12-10PY-6141 Overview
AFD58-12-10PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-12-10PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-12-10PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT