AFD58-12-10PY-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-12-10PY-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
10
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Insert Material :
Plastic
Plating :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
2.3kV
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD