AFD57-24-61SX
Mfr.Part #
AFD57-24-61SX
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Nickel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Voltage - Rated :
2.3kV
Unknown
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Orientation :
X
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Mount :
Cable, Free Hanging
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Color :
Olive Drab
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Supply Voltage :
600V
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
AFD57-24-61SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock