AFD57-24-61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-24-61SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Contact Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Published :
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
61
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
2.3kV
Datasheets
AFD57-24-61SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock