AFD57-24-61PZ-6117
Mfr.Part #
AFD57-24-61PZ-6117
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Male
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
61
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
Z
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
61
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Published :
Radiation Hardening :
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock