AFD57-24-61PY-LC
Mfr.Part #
AFD57-24-61PY-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Unknown
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
61
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Male
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
61
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
Y
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AFD57-24-61PY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-61PY-LC Overview
AFD57-24-61PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-61PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-61PY-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT