AFD57-24-61PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-24-61PY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
61
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD57-24-61PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock