AFD57-24-61PY-6117
Mfr.Part #
AFD57-24-61PY-6117
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Y
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
No
Body Plating :
Cadmium
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Empty Shell :
61
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock