AFD57-24-61PX-6117
Mfr.Part #
AFD57-24-61PX-6117
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Male
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
61
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Orientation :
X
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
61
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock