AFD57-24-31SX-LC
Mfr.Part #
AFD57-24-31SX-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Plating :
Nickel
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Current Rating :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Termination :
Plastic
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
X
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
31
Number of Positions :
31
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Datasheets
AFD57-24-31SX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-24-31SX-LC Overview
AFD57-24-31SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-24-31SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-24-31SX-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT