AFD57-24-31SN
Mfr.Part #
AFD57-24-31SN
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
31
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Published :
REACH SVHC :
yes
Current Rating :
13A
Number of Positions :
31
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Plating :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
2.3kV
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Supply Voltage :
600V
DIN Conformance :
Bayonet Lock
Datasheets
AFD57-24-31SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock