AFD57-24-31PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-24-31PY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Published :
Orientation :
Y
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
2.3kV
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
31
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Datasheets
AFD57-24-31PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock