AFD57-24-31PN
Mfr.Part #
AFD57-24-31PN
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
31
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AFD57-24-31PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock