AFD57-24-19SW
Mfr.Part #
AFD57-24-19SW
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
Crimp
Orientation :
W
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Number of Contacts :
19
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Plating :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Plastic
Contact Size :
12
Datasheets
AFD57-24-19SW
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD