AFD57-24-19PW
Mfr.Part #
AFD57-24-19PW
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Plating :
Nickel
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Contact Size :
12
Current Rating :
7.5A
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Plating :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Orientation :
W
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Voltage - Rated :
2.3kV
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD57-24-19PW
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD