AFD57-22-55SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-22-55SY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
55
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
AFD57-22-55SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock