AFD57-22-55SW
Mfr.Part #
AFD57-22-55SW
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
2.3kV
Published :
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
W
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
55
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Total Number of Contacts :
55
Contact Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Shielded
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
DIN Conformance :
Datasheets
AFD57-22-55SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock