AFD57-22-55SN
Mfr.Part #
AFD57-22-55SN
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
N (Normal)
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Free Hanging (In-Line)
Color :
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
FEMALE
Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Datasheets
AFD57-22-55SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock