AFD57-22-55SN-6141
Mfr.Part #
AFD57-22-55SN-6141
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Contact Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
Plating :
Nickel
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Feature :
Coupling Nut
Plastic
Contact Size :
20
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
55
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-22-55SN-6141 Overview
AFD57-22-55SN-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-22-55SN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-22-55SN-6141 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT