AFD57-22-55PZ
Mfr.Part #
AFD57-22-55PZ
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Electroless Nickel
Voltage - Rated :
2.3kV
Color :
Orientation :
Z
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulk
Datasheets
AFD57-22-55PZ
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Z Bayonet Lock