AFD57-22-55PX
Mfr.Part #
AFD57-22-55PX
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
X
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
Body Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
1 (Unlimited)
Datasheets
AFD57-22-55PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock