AFD57-22-55PN
Mfr.Part #
AFD57-22-55PN
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
55
Number of Positions :
55
Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Gender :
Male
HTS Code :
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Voltage - Rated :
2.3kV
Insert Material :
Plastic
Datasheets
AFD57-22-55PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock