AFD57-22-41SW
Mfr.Part #
AFD57-22-41SW
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Unknown
DIN Conformance :
No
Voltage - Rated :
2.3kV
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Plastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Mixed Contacts :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Mount :
Cable, Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
W
Applications :
Aviation, Automotive, Military
IEC Conformance :
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
Crimp
Datasheets
AFD57-22-41SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock