AFD57-22-41SN-6233
Mfr.Part #
AFD57-22-41SN-6233
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Housing Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-22-41SN-6233 Overview
AFD57-22-41SN-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-22-41SN-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-22-41SN-6233 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT