AFD57-22-41PX
Mfr.Part #
AFD57-22-41PX
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Orientation :
X
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Datasheets
AFD57-22-41PX
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD