AFD51-12-10PY
Mfr.Part #
AFD51-12-10PY
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
Y
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Housing Color :
Silver
Plating :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
10
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
Plastic
Number of Contacts :
10
Datasheets
AFD51-12-10PY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD